Искаш ли да рисуваш като праисторически художник?
За целта е необходимо да се потопим в атмосферата на древността и да се опитаме да си представим живота на нашите предци, които са създавали истински шедьоври, скрити дълбоко в студените и влажни пещери.

Представете си опасностите, пред които са били изправени праисторическите художници в пещерите. Тяхното ежедневие е било подчинено на лова – с него са се препитавали. Изяждали са месото на убитото животно, а от кожата му са си правели дрехи и четки, с които да могат да рисуват. Колко силна е била мотивацията им, за да рисуват в такива големи мащаби в тъмните и страшни пещери!

Творческа задача
Материалите, които ще са ви необходими за изготвянето на творческата задача са: намачкана кафява опаковъчна хартия, сухи пастели/тебешири, креда/въглен и лак за коса (за фиксиране на рисунката).
Те съдържат графични изображения на три от знаковите изображения на бизони, които се намират в пещерата Алтамира в Испания. Изрежете ги и ги използвайте, за да очертаете контурите на изображенията с въглен или черен сух пастел.

Как да създадем илюзия за обем в изображението, което очертахте?
В първобитното изкуство най-изпъкналите части от телата на животните са най-светли. Тези части от картината реално отразяват светлината и пигментът е изсветлен.
Как художникът създава сянка? Чрез използване на по-тъмни нюанси от цвета в някои области на изображението.
За да създадете усещането за истинска пещерна живопис, можете да използвате техниката на праисторическите художници. Използвайте чук, за да натрошите на прах няколко сухи пастела, тебешир, креда или въглен. Смесете този прах с достатъчно олио за готвене до получаването на гъста и влажна цветна паста. Нанасяйте с пръсти от сместа върху листа и се забавлявайте!


Макар и художниците да са разполагали с ограничена в цветово отношение палитра – кафяво, червено, жълто (от различни видове охра) и черно (въглен), тя им е била напълно достатъчна, за да създават сложни нюанси и светлосенки в изображенията.
Първобитните художници са смесвали пигментите, с които са разполагали, с кръв, слюнка или с животинска мазнина.


Как да предизвикаме интереса на децата към изкуство? | DIREKTNO
[…] групов арт проект и работете един до друг. Ако има проект, който е малко […]